לאוהבי החתולים מידע וטיפים למזון לחתולים, משחק לחתול, פרעושים לחתולים, תספורת לחתול ועוד מידע לגידול חתול כחיית מחמד בריאה ומאושרת

חתול מתגרד-מה לעשות?

שלום לכם אוהבי חתולים

 כאן ליאורה מומחית חיש חי בעוד פוסט בנושא אלרגיה.
פנתה אליי במייל גילה מכפר סבא, אמא של תום וג'רי בשאלה לגבי אלרגיות.

emutz-hatul

"תום וג'רי הם חתולים חמודים ומקסימים, אבל כשמגיע הקיץ הם כל הזמן מתגרדים, מתעטשים ומרוב גירודים הם פוצעים את עצמם ומפתחים פצעים, אדמומיות בעור ואני חסרת אונים מול הסבל שלהם  ומבקשת לדעת מה הסיבה לגירודים ולהתעטשויות, ומה ניתן לעשות כדי להקל עליהם?"

לפי התיאור של גילה בשיחת המשך שהיתה לנו, מדובר ככל הנראה באלרגיה.

מהי אלרגיה של חתולים?

אלרגיה הינה תופעה מאד לא נעימה,תגובה פיזית, הנגרמת בגלל מערכת החיסון של החתול, המגיבה בצורה תוקפנית למזון, חומר שנושמים מהסביבה ,למגע עם חומרים  מסויימים וכמובן לעקיצות של פרעושים.
עסקתי בסיבות לאלרגיה באביב כבר במאמר קודם בנושא האם החתול שלי אלרגי

לפני שאנחנו כועסים על המערכת החיסונית, אנחנו צריכים להבין שהמערכת החיסונית בנוייה להגן על גוף החתול מוירוסים, בקטריות, חלבונים וכל מיני צרות אחרות שמהווים סכנה לבריאות החתול. ישנם חתולים שמערכת החיסונית שלהם מגיבה לדברים שאינם מסוכנים כמו פריחה, אבקות, נוצות אבק, ועקיצות חרקים שמהווים טריגר להפעלתה על ידי עקצוץ ולפעמים התעטשות, שיעול, נפיחות בגרון, הקאות, דמעות ואפילו שלשול. תופעות אלו משותפות גם לנו בני האדם.

החומר שהחתול אלרגי אליו נקרא אלרגן. והדרך בה החתול מגיב לאלרגן נקרא היפר סנסטיביות "אובר רגישות" או תגובה אלרגנית.

תגובה אלרגית נוצרת בשל מספר גורמים שמפורטים כאן:

 אלרגיה למזון

חתולים יכולים לפתח אלרגיה למזון למזונות מסוימים או למרכיבים מסוימים במזון. הרכיבים האלרגניים הנפוצים ביותר הוא עוף, דגים, תירס,חיטה ,סויה, בקר, חזיר, ביצים ומוצרי חלב.

מה הסימפטומים של חתול אלרגי למזון?

פריחה על הראש, הצוואר והגב מלווה בעיניים נפוחות ודומעות. במקומות אלו נראה אבדן שיער ופצעים מוגלתיים מהגירוד האינטנסיבי. לעיתים האלרגיה תתבטא באוזניים אדומות ומודלקות ומפרישות נוזל. לעיתים רחוקות אלרגיה למזון תגרום לשלשול או הקאות.

איך מטפלים באלרגיה למזון?

מאבחנים זאת על ידי תזונה ללא הגורם האלרגני החשוד כמעורר וגורם לאלרגיה, במשך 6 שבועות לפחות.
הצעד הבא היא לחשוף את החתול לאלרגן ולראות אם התגובה האלרגית חוזרת.

 

ניתן להשיג מספר מזונות היפו אלרגניים כגון: סנבל סנסטיב עוףסנבל סנסטיב כבשפרופלן סלמוןסנבל ללא דגנים.


אלרגיה הנישאת באוויר

אלרגיה שמקבלים אותה מנשימה של אלרגנים באויר . Atopic Dermatitis (Inhalant Allergy)
כשמזג האוויר מתחיל להתחמם הצמחים מתחילים לפרוח, העצים והדשא משחררים אבקנים לאוויר ומעוררים את האלרגיה.

העצים הידועים כמעוררים אלרגיות הם אלון, זית, ליבנה, אגוז, צפצפה, שקמה, אדר, ברוש ואגוז. חלק מעצים עשויים לשחרר אבקה במידה קטנה יותר גם בסתיו.
האבקה של הדשא יכולה לגרום לאלרגיה בתחילת חודשי הקיץ. האבקת הדשא היא הגבוהה ביותר בזמן זה, למרות שדשא יכול לגרום לאלרגיה כל השנה. אם משהו נשכב על הדשא או סתם מכסחים את הדשא. מגע עם הדשא יגרום לגירודים והתקפי אלרגיה.

מה הסימנים לאלרגיה נשימתית?

במקרים אלו נוצרת תגובה אלרגית של העור בעקבות נשימת אבקנים, אבק הבית, ועוד אלרגנים הנישאים באויר, המתרחשת רוב בעונת האביב. הסימנים לאלרגיה כוללים גירודים בראש ובצוואר, פריחה לאורך הצוואר והגב , אבדן שיער בצורה סימטרית בגוף בשל הליקוק האינטנסיבי והניקוי העצמי.

 

catss

קשה לזהות במדויק אלרגיה דרמטיטיס כי הסימנים די דומים לאלרגיות אחרות בעור שנגרמות מעקיצות פרעושים , רכיבים במזון ועוד. הכי טוב זה לבצע אצל הוטרינר בדיקת עור מיוחדת.

איך מטפלים?

ברור שהכי קל זה אם מזהים מהו האלרגן ומרחיקים אותו מהבית ו/או מהחצר, אבל זה לא תמיד אפשרי!!! אבקנים ואבק מתעופפים באוויר וחודרים דרך החלון ומשפיעים גם על חתולים החיים בבית ולא יוצאים לחצר. אנטי היסטמינים יעילים להקלת הסימנים אבל הם לא מרפאים את הבעיה. חומצות שומן אומגה 3 יכולות לסייע להרגעת הסימפטומים ולהקלה באלרגיה. 


אלרגיה לפרעושים ולעקיצות שלהם

בתקופות החמות, בעיקר בין מרץ לנובמבר, בארצנו החמה, החתול שלנו חשוף לפרעושים ולעקיצות הפרעושים. מדוייק יותר להגיד כי כל חתול חשוף לפרעושים  במהלך כל השנה אבל בעיקר בעונות החמות.
הפרעושים שורדים על ידי כך שהם קופצים על "המארח", החתול שלנו, וחותכים את העור שלו וניזונים מהדם שלו. ברוב המקרים הפרעושים גורמים לעיקצוץ קל, אבל במקרים של מתקפת פרעושים לרוב בגורים ובחתולים מבוגרים או חולים,
עקיצות הפרעושים יכולים לגרום  ל-2 תגובות היפר-סנסטיביות: הראשונה, מתרחשת מיידית כשהפרעושים עוקצים, והיא באה לידי ביטוי בנפיחות סביב העיניים, הפה והראש. והשניה, מתרחשת שעות ואפילו ימים לאחר מגע עם עקיצות הפרעושים, במקרים אלו  החתולים יתחילו להתגרד בצורה אובסיסיבית ימים אחרי שהפרעוש כבר לא נמצא עליהם.

 במאות מהמקרים בהם מומחיות השרות שלנו נתקלות במוקד הטלפוני, במקרים של חתולים מתגרדים באופן בלתי פוסק ועד זוב דם, מדובר באלרגיה לעקיצות הפרעושים, ולנוזל שהם מפרישים.
על ידי טיפול מקיף ואינטנסיבי כמו בהדרכה "סודות הלוחמת בפרעושים" נוכל לצמצם את החשיפה של החתולים לפרעושים ואת הסימפטומים והתגובה האלרגנית שלהם .

טרם נרשמתם להדרכה חינמית "סודות הלוחמת בפרעושים"
איך להפטר מהפרעושים במהירות וביעילות?


מלאו את המייל והשם וההדרכה בדרך אליכם

האם אתם עושים כמיטב יכולתכם למנוע אלרגיה וסבל של החתול וכיצד?
שתפו אותנו בניסיון שלכם

Tags: , , , , ,

תגובות פייסבוק:

7 Responses to "חתול מתגרד-מה לעשות?"

  • גילה מרקוביץ says:
  • טלי שיינפלד says:
  • יולי says:
Leave a Comment