איך עושים ניקוי שיניים לחתול אצל הוטרינר?

שלום לכם אוהבי החתולים!
כאן ליאורה מחיש חי והיום אני רוצה לספר לכם על החלק שלא תלוי בנו בהיגיינת השניים של החתול שלנו ניקוי השניים אצל הוטרינר.

מה השלבים שעובר כל חתול לפני ניקוי השיניים?

 

שלב 1בדיקה כללית גופנית, בדיקת דם ובדיקת מצב השיניים.

שלב 2 – לאחר שחזרו בדיקות הדם והכל תקין בבדיקה הגופנית נותנים זריקת טשטוש

שלב 3 לאחר 1/2 שעה כשהחתול רגוע וישנוני מגלחים קצת את העור באיזור הרגל ואז מכניסים את עירוי הנוזלים. הכנסת העירוי היא למען בטחון החתול למקרה חירום שיהיה ניתן לתת לו תרופות תוך כדי במקרה וישנו איזשהו שיבוש.

שלב 4- אם החתול עדיין נלחם כשמנסים לפתוח לו את הפה, סימן שהוא עדיין לא מוכן, וצריך להמתין עוד מעט, ורק אז לחבר צינור לקנה הנשימה כדי למנוע חדירת נוזלים לריאות. בנוסף, שמים טיפות עיניים לחתול כי בזמן הטיפול עיניו פקוחות ואין הוא ממצמץ כך שהעיניים עלולות להתייבש וזה מזיק.

כעת מחברים נוזלים לעירוי ואת החתול מחברים למוניטור שמודד לחץ דם, EKG , רמות תחמוצת הפחמן ומדחום שחשוב בעיקר לנטר את טמפרטורת הגוף של החתולים הקטנים שנוטה לרדת בזמן ההרדמה.

לפני תחילת הטיפול נוהג הוטרינר לצלם את פה החתול על מנת שיוכל להראות לבעלים מה עשה ואיך נראה הפה לפני ואחרי.

תהליך ניקוי שניים לחתול כולל מספר שלבים:

 1. ניקוי שיניים בעזרת מכשיר המתיז נוזל ניקוי להמסת העששת. כמו אצל רופא השניים משתמשים בצינורית ניקוי המשייפת ומורידה את שכבת הפלאק שעל רובד השן. שלב זה לוקח 20-25 דקות תלוי בגודל החתול ובמספר השניים שיש בפיו.
 2. מורחים ג'ל צובע לשניים כדי לזהות מקומות ש"פספסנו" ובהם יש עוד עששת ובקטריות ואז עושים ניקוי נוסף במכשיר הקודם "המשייף".
 3. עוברים עם מכשיר "פוליש" שבקצהו מברשת כדי להחליק את השניים שלא ישארו קצוות חדים בשניים שהבקטריות יוכלו להצמד אליהם .או שמשתמשים בצד של המכשיר המתיז
 4. לאחר הניקוי בודקים את החניכים למציאת מחלות חניכיים, כיבים, פצעים בחניכיים בשורשי השניים ומסמנים ברישום איזה שינים חסרות וגם כדי שפעם הבאה שהכלב יגיע אל הוטרינר הוא יוכל לבדוק שינויים שחלו
 5. צילומי שיניים הינם חלק הכרחי בניקוי השניים. מומלץ לצלם גם את השניים כי יש מקרים שהשן נראת בסדר מבחוץ זה יכול להיות רקוב מבפנים ואנחנו לא נדע.

לסיכום, טיפולי שיניים לוקחים זמן רב שעה וחצי ויותר וכוללים שלבים שונים הרדמה, ניקוי, צילום . והם אינם זולים! ואינם צריכים להיות זולים. זוהי פרוצדורה ארוכה וחשובה המכילה מספר שלבים. אולם אם נתקלת בטיפולים זולים סימן שעליך לבדוק מה חסר שם? האם זה נעשה תחת השגחת המוניטור ? האם נעשים כל השלבים בניקוי? האם מצלמים את השניים וממלאים טבלת מעקב טיפול לפעם הבאה? בדקו מה חסר וזכרו שטיפול שיניים הינו תהליך חשוב וארוך ומומלץ שיהיו בו כל השלבים שמנינו ואם זה עולה בזול סימן שחסר משהו בתהליך.

לסיום, אני מזמינה אתכם לצפות בסרטון שצלמתי ניקוי שניים של כלב אצל וטרינר. התהליך דומה ומצומצם לכ-6 דקות סרטון בפועל התהליך אורך כשעתיים.

מקוה שחידשתי לכם ועכשיו אתם מודעים לתהליך שעובר החתול שלכם בעת ניקוי השניים, וכמה חשוב לחסוך ממנו את התהליך הרפואי הזה על ידי פעולות פשוטות שניתן לעשות בבית וכך לחסוך זמן כסף וביקורים מיותרים אצל הוטרינר.

 יש לכם שאלות נוספות על תהליך ניקוי השניים אצל הוטרינר?
ד"ר נדב מרחבי ואני נשמח לענות

 

Tags: , , ,

תגובות פייסבוק:

6 Responses to "איך עושים ניקוי שיניים לחתול אצל הוטרינר?"

 • משה עובדיה says:
  • ליאורה מחיש חי says:
 • דניאלה says:
  • ליאורה מחיש חי says:
 • אורי יעקב says:
  • ליאורה מחיש חי says:
Leave a Comment